Hisse Nedir? Pay Nedir? Şirkete Ortak Olmak

Borsada Hisse

Merhaba Değerli Yatırımcılar;

Bu konumuz Borsada Hisse ile ilgili kısa bir yazı olacaktır. Hisse nedir, pay nedir gibi özellikle yeni yatırımcılarımızın karıştırdığı bir kavramı açıklayacağız.

Aslında Hisse ile Pay eş anlamı kelimelerdir. Hisse almak = Pay almak, Hisse Senedi = Pay Senedi, Hissene Düşen = Payına Düşen.. şeklinde örnekleri çoğaltmak mümkündür.
O yüzdendir ki Pay Piyasaları dendiğinde de Hisse Piyasalarını anlayabiliriz.

Peki Borsada Pay Nedir?

Paylar, anonim ortaklıklarca ihraç edilen,  o anonim ortaklığın sermayesinin payını temsil eden, kıymetli evrak niteliğinde saydığımız menkul kıymetlerdendir. Tanımdan da anlaşılacağı gibi, payları anonim şirketler ihraç eder, ihraç edecekleri payları da kendileri belirler. Yatırımcılar da bu payları almaktadırlar.

Şirkete Ortak Olmak

İhraç edilen anonim şirketin payına (hissesine) sahip olmak, şirkete ortak olmayı ifade etmektedir. Yani artık siz o şirketten bir pay almışsınızdır. Elinizdeki hissenin 1TL ya da 1.000.000TL olmasının şirkete ortaklık kavramında bir farkı yoktur. Fark genelde elinizdeki pay oranında şirket haklarından (söz hakkı, oy hakkı, temettü hakkı, kar payı almak hakkı.. vb) yararlanırken geçerlidir.