Borsaya Girmek İçin Gereken Para Miktarı

Borsaya Kaç Lirayla Girilir? Hesaplama - Yatırım için asgari bir tutar var mıdır?

Borsaya Girmek İçin Gereken Para Miktarı

Merhaba,

Bu konumuzda da çok merak edilen bir soruyu cevaplıyoruz. Borsaya girmek için gerekli para miktarı nedir. Kaç liram olmalı ki borsaya girip, yatırım yapmalıyım.

Aslına bakarsan; kurum seçmek, hesap açmak gibi bazı yasal gereklilikleri düşünmezsen, borsada hisse senedi almak, bakkaldan ekmek almak gibidir. Borsada hemen hemen tüm hisselerin fiyatı 1 Türk Lirasının üzerindedir. Sen yatırımcı olarak ne kadar parayla yatırım yapacağına karar vermelisin. Bu fiyat tamamen sana kalmıştır. Ama yatırım miktarına karar versen de senin dışında gelişen bazı masraflar da olabilir.

Bunun kısaca formülü var mı dersen, bir liste yaparak anlatmaya çalışayım.

- Hangi şirkete yatırım yapacağına karar ver, hisse fiyatını öğren,
- Bu şirkete ne kadar yatırım yapmak istiyorsun? Ne kadar hisse alacaksın ona da karar ver,
- Alacağın hisse miktarı ile o hissenin tutarını çarp.

 Yukarıda hesapladığın bu tutar yatırım miktarını gösterir fakat buna bazı ufak eklemeler (masraflar) yapman lazım;

- Hesap açmak için yaptığın ek masraf ya da masraflar var mı.
- Aracı kurumun ne kadar komisyon alıyor?
- Aracı kurumun hesap işletim ücreti alıyor mu?
- Aracı kurumun başka masraflar alıyor mu? Hesap bakımı, güncellemesi, yatırım danışmanlığı ücreti.. vs. tüm masraflarını öğren.
- BSMV, MKK saklama vs gibi az oranlı masrafların da olacak.
- Ücretli borsa programları ve ek özellikler kullanacaksan onun da masrafları olabilir.

Evet yukarıdaki sorulara cevap vererek, Borsada yatırım yapmak ya da borsaya girmek için ne kadar Türk Lirası gerektiği hakkında bir fikrinin oluştuğunu düşünüyorum. Aslında teoride yukarıdaki gibi bir durum oluşsa da, işlem anında daha fazla bir miktara ihtiyaç duyulabilir.

Bu hesapları biraz toplarsak ve incelersek hemen hemen şöyle bir noktaya ulaşabiliriz:
Mantıklı bir Yatırım Miktarı + bu miktarın %10-30 u kadar ek bir tutar. Neden mantıklı bir yatrım miktarı olarak belirttim onu da örnekle açıklayayım,

Mesela bir A şirketinin hisseleri 1TL değerli. Ben de 1 adet almak istiyorum. Nasılsa borsaya istediğimiz miktar + %10-30 ile girebiliyoruz. Demek ki 1₺ lik hisseden 1 adet alırsam, bir de %30 koysam 1,30₺ eder, onu da yuvarlasam, 1.5₺ ile borsaya girebilirim.? Peki aracı kurumunuz aylık hesap işletim ücreti olarak 100₺ alıyorsa? Karar verdiğiniz 1₺ iken masrafınız 100Tl. Yani 100 kat oldu.!? İşte mantıklı bir yatırım miktarını ile borsaya girilebilir. Tam bir tutarı sadece sen belirleyebilirsin.

İçeriklerimizin borsaprogrami.com a özel olduğunu,  paylaşım yapmak istersen kaynak belirtmeyi lütfen unutma. Böylece daha fazla içerik ve yeni programlar paylaşmamıza dolaylı olarak katkı sağlayabilirsin.

Kendine iyi bak, 
Diğer konularda görüşmek üzere.