Borsaya Nasıl Girilir - 5 Adımda Borsa Başlangıcı

Borsaya girmek için gerekenler. Borsa Başlangıç

Merhaba;

Bu yazımız Borsada Yatırım Yapmak için gerekenler hakkında olacaktır.  Bu yazıyı okuduğumuzda Türk Borsasına giriş hakkında asgari bir bilgi sahibi olacağız. Bu bölümde BORSA dan kast ettiğimiz şey, Pay Piyasalarıdır. Bu konu en çok bilinen şekliyle Hisse Senetlerini de içeren BIST yani Borsa İstanbul'da işlem yapmaya başlamayı aktaracaktır.

Yazıyı okumak istemeyenler için Borsaya Nasıl Girilir konusunu 2 maddeyle anlatalım: Aracı Kurumda Hesap Aç ve İşleme Başla işte bu kadar.

Türk Borsası, bu yazının yazıldğı tarih itibariyle BIST (Borsa İstanbul) olarak anılmaktadır. Pay piyasalarında tek yetkili, düzenleyici, geliştirici kurum BIST olarak bilinmektedir.

Bu yazımız Borsaya Girecekler için bir yol haritası olabilir.

1- Giriş Kararınızı Verin

Evet. Kararlar önemlidir. Borsaya ve benzeri işlere başlamak için önce arzu ve istek önemlidir. Bazen zorlu bazen kolay yollar sizi bekliyor olacak. Kendinizi tanıyın. Sınırlarınızı bilin.

2- Bilgi Edinin 

Bu sayfayı okuyorsanız, muhtemelen kararınızı vermiş ve bilgi edinme aşamsındasınızdır. Şunu unutmayın, sıfır ya da az bir bilgiyle borsaya başlamak, doktor olmadan beyin ameliyatına girmek gibidir. Şimdi eğer bir beyin cerrahı değilseniz, kendinizi elinizde neşter ile hastanın başında hayal edin...

Zamanımızda bilgiye ulaşmak kolay, ama doğru ve kaliteli bilgiye ulaşmak zordur. Bu yüzden kaynaklarınızı iyi seçin, mümkünse önce ders kitaplarından başlayın (Üniversite Ekonomi Kitapları), BIST yayınları, Dünyada önemli yere sahip, referans gösterilen kitaplar da olabilir.

3- Tekrar Karar Verin 

:) Siz yine bir daha düşünün. Araştırmalarınızı yaptınız, bilgi edindiniz. Düşüncelerinizi tekrar gözden geçirin.

4- Aracı Kurumunuza Karar Verin 

Bilgi edindiğinizi düşünürsek, aracı kurumlar hakkında bilginiz var demektir. Ama yoksa da burada kısaca anlatalım.

BIST de hisse senedi alım - satım işlemleri aracı kurumların alt yapısı kullanılarark yapılır. Aracı kurumlar ile ilgili detaylı bilgi bir başka yazımızın konusunu oluşturacaktır. Burada aracı kurumdan kastımız, BIST'in yetkilendirdiği finansal kurumlardır. Bu bankalar olabilir, bankaların alt şirketleri olabilir, ya da diğer finansal şirketler olabilir.

Hisse senedi alım satım gibi işlemler aracı kurumlar ile yapılır. Yani işleme başlamadan önce Aracı Kurum Seçmeniz gerekmektedir. Aracı kurumlar sizden bazı h,zmet bedelleri talep eder. Bu ücretlerin ya da fiyatların şekli, miktarı, oranı, hangi koşullarda alınacağı gibi konular sözleşmelerinde mecuttur. Seçtiğiniz aracı kurumla sözleşme imzalarsınız. Sözleşmeyi iyi okuyun.

Aracı kurumlar hisse işlemlerinizden komisyon alırlar. Her aracı kurumun komisyon oranları, hizmet kalitesi, alacağı hizmet bedelleri farklıdır. Onun için aracı kurumunuza karar verin, bazı aracı kurumların komisyon oranları düşükken; hizmet kaliteleri de düşüktür. En önemli kararlardan biri Aracı Kurumunu seçmektir. 

Sözleşmeleri okuyup - imzalayıp, Yatırım Hesabı açtınız

4- Şifrenizi ve Uygulamaları Edinin

Borsa Programı edinin. Zaten ben borsaprogrami.com sitesindeyim diyorsunuz biliyorum ama gelişmiş ve profesyonel programlardan bahsetmiyoruz. Aracı kurumunuzdan en masrafsız bir şekilde hisse alım-satımı yamanız için gerekli bilgileri sorun.
Özellikle aracı kurumunuza şunu sorun:  Ben hisse alım-satımı için size ait olan hangi siteyi ya da uygulamayı kullanabilirim. Bana bu uygulamaya giriş için tüm bilgileri sağlar mısınız? 

5- Hesaplara Para Yatırın ve işleme Başlayın

Kararınızı verdiniz, Bilgi edindiniz, kararınızı gözden geçirdiniz, aracı kurumunuzu seçip, onunla sözleşmeyi imzalayarak hesap açtınız, hisse alım-satımı yapmanız için gerekli bilgileri yine aracı kurumunuza sorarak öğrendiniz ve şimdi tek yapmanız gereken açılan hesabınıza para yatırmak.

Hesaba para yatırırken de aracı kurumların farklı uygulamaları mevcuttur. Aracı kurumda açtığını yatırım hesabına nasıl para yatırılacağını, hesap numaralarını yine kurumunuza sorarak edinilmesi gereken bilgiler arasındadır.

 

Evet 5 Adımda Borsa Başlangıcı isimli yazımızın da sonuna geldik. İçeriklerimiz özgün olarak, emek harcanarak oluşturulmaktadır. Paylaşımlarınızda kaynak belirtirseniz seviniriz.