Bedelsiz Sermaye Artırımı Hesaplama

Bu konumuzda şirketlerin Bedelsiz Sermaye artımı gitmesi hakkında bilgi vereceğiz. Yazımız bittiğinde Bedelsiz Sermaye Artırımı hesaplamasının nasıl yapıldığını detaylarıyla okumuş olacaksınız. Aşağıya bir de Bedelsiz Hesaplama Programı hazırladık, böylece hesaplamayı kolay bir şekilde yapacaksınız.

Hadi Başlayalım !

BEDELSİZ SERMAYE ARTIRIMI NEDİR?

Bedelsiz sermaye artırımı, bir bedel alınmaksızın, yeni hisse senedi çıkarılarak şirket sermayesinin artırılmasıdır. Bedelsiz sermaye artırımı iç kaynaklardan karşılanmaktadır. Bedelsiz sermaye artırımında şirketin kasasına ek para girmez.

BEDELSİZ BÖLÜNME

Bu tabir genellikle yatırımcılar arasında, Bedelsiz Sermaye Artırımının eş anlamlısı olarak kullanılmaktadır. Bedelsiz Sermaye Artırımı yerine Bedesiz Bölünme şeklinde kısaltılarak kullanılır.

YARARLANMA

Aksi belirtilmemişse, Bedelsiz Sermaye Artırımının gerçekleşeceği günün önceki işlem gününde pay sahibi olan tüm yatrımcılar, ayrım yapılmaksızın bu haktan yararlanır. Üstelik yatırımcının bedellideki gibi herhangibir ödeme yapmasına da gerek yoktur.

BEDELSİZ HESAPLAMA

Bedelsiz Sermaye Artırımı için hesaplamayı aşağıdan yapabilirsiniz. Hesaplama yönteminin detayları aşağıda paylaşılmıştır.

MEVCUT LOTUNUZU GİRİNİZ:
(Kaç adet hisseniz var?)
BÖLÜNME ORANINI GİRİNİZ:
(% Kaç bölünüyor?)
HİSSE FİYATI:
(Bölünme öncesi ortalama fiyat)

SONUÇ
BÖLÜNME ORANI:
ÖDENECEK BEDEL:
KAZANILACAK LOT:
Şimdiki Mevcut Lotunuz:
Bölünme Sonrası Toplam Lot:
Bölünme Öncesi Fiyat:
Bölünme Öncesi Hissenizin Değeri:
*Bölünme Sonrası Yeni Fiyat:
*Bölünme Sonrası Hissenizin Değeri:

* Yeni Fiyatın belirlenmesi, hisse bazında, sermaye artışının özelliklerine göre ve bölünmeden önceki seansın ağırlıklı ortalamasına göre oluşur. Yukarıdaki hesaplamada Yeni Fiyatın belirlenmesinde en yakın yöntem kullanılmıştır. Genelikle kullanılan yöntem budur. Teorik Fiyat, Rüçhan pazarı açıldığı gün belli olmaktadır. Yukarıdaki Yeni Fiyat, verdiğiniz değerlere göre yaklaşık olarak hesaplanmıştır. Ayrıca aracı kurumunuz bedelsize katılırken az bir oranda komisyon alabilir. Bu hesaplamaya dahil değildir.

Hesaplama Formülü

borsaprogrami.com olarak yaptığımız bedelsiz bölünme hesaplama aracıyla, girdiğiniz bilgiler doğrultusunda çok hızlı bir şekilde Bedelsiz Sermaye Hesaplaması yapılabiliyor.
Peki bunu nasıl hesapladık? İşte detaylar.

    BİLİNENLER (Yukarıdaki hesaplamada sizden ne istedik)
  • Mevcut Lot Sayınız: Elinizde bulunan, bölünmeden önceki lot sayınızı temsil eder.
  • Bölünme Oranı: Şirketin açıkladığı Rüçhan Hakkı Kullanım Oranıdır ve yüzdeyle (%) ifade edilir.
  • Hisse Fiyatı: aslında hesaplama Hissesinin bölündüğü günün bir önceki seansındaki Ağırlıklı Ortalama Fiyatına göre yapılmaktadır. Fakat bu hesaplamalar yatırımcıları bilgilendirme amacıyla olduğundan ve genelde önceden yapıldığından, bu alana tahmini bir hisse fiyatı yazılır. Bir başka değişle hissenizin kaç TL fiyattan bölüneceğini tahmin ediyorsunuz?
    HESAPLAMA
  • Kazanılacak Lot: MEVCUT LOT x (BÖLÜNME ORANI/100) (Bölünmeden önceki lot sayınızla bölünme oranının 100e bölünmesinin çarpımıdır)
  • Bölünme Sonrası Toplam Lot: MEVCUT LOT + KAZANILACAK LOT
  • BÖLÜNME SONRASI YENİ FİYAT: BÖLÜNME ÖNCESİ FİYAT / (1+(BÖLÜNME ORANI/100)) (Hisse bölününce, hissenin lotu artar, sermayesi artar ancak hissenin fiyatı bölündüğü oranda düşer. Bu hesap hisse adı ve özellikleri bilinmeden hesaplanan en basit ve en yakın yöntemdir.)

Bedelli Sermaye Artırımı Hakkında Bilgi Edinmek İsterseniz : Bedelli Sermaye Artırımı Hesaplama