Devre Kesici Nedir - Neden Uygulanır ve Ne Kadar Sürer?

Borsa Devre Kesicinin uygulanma nedenleri ve süresini anlatıyoruz.

Devre Kesici Nedir - Neden Uygulanır ve Ne Kadar Sürer?

Değerli Yatırımcılar,

Bu yazımız BIST Pay Endeksinde (Hisselerde) devre kesiciler hakkında olacaktır.

Bir hisse senedinde, borsa açık ve alım-satım işlemleri devam ederken, BIST tarafından belirli bir referans değeri baz alınır. Bu değerin üzerinden hesaplanan fiyat değişimleri kontrol edilir. Eğer o hisseye ait fiyat değişimleri belirlenmiş oranlara ulaşır veya o oranları aşarsa ilgili hisse senedinin işlemleri geçici olarak durdurulur ve hisse tek fiyat yöntemine geçerek fiyat belirlemesi yapılabilir ya da işlem yapılmadan belli bir sürenin geçmesi beklenebilir. Verilen aranın ya da tek fiyat yöntemine ilişkin süreçlerin tamamlanmasının ardından alım-satım işlemleri yeniden çok fiyat yöntemi ile devam eder.

Bu hisse bazında (Pay Bazında Devre Kesici Sistemi)  olacağı gibi BISTin tamamında (Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi) da uygulablir. Burada Borsa işlemleri belirli bir süre tamamen durur.

Hisse Bazında Devre Kesici Sistemi
Devre kesici uygulamasındaki süreleri ve oranları pazar özelliklerine göre değişiklik gösteriyordu. Fakat 2020 yılında yayınlanan bir duyuruyla bir sonraki duyuruya kadar aşağıdaki süre ve oranların kullanılacağı belirtilmiştir.

Eğer ilgili hissede %5 lik bir fiyat değişimi olursa  devre kesici devreye girer. 
30 dakika emir toplama
aşamasına geçilir. 

Emir toplama süresinin bitiminden sonra 2 dakikalık eşleşme sürecine geçilir. Bu süre bitiminden sonraki 30 saniye içinde işlemler kaldığı yerden devam etmeye başlar.