İşlem Hacmi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Borsada İşlem Hacmi Nedir - Hacim Nasıl Yapılır

Merhaba Değerli Yatırımcılar;

Bu yazımıda BORSADA İŞLEM HACMİ ile ilgili bilgi paylaşacağız. Bu yazıyı okuduğunuzda Borsada İşlem Hacminin ne olduğunu ve nasıl hesaplandığı hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

İŞLEM HACMİ
İşlem Hacmi, borsada yapılan alım - satım işlemleri sonucunda oluşan parasal bir miktardır. Bu miktar çok detaylı ele alınabilir. Saatlik, günlük, haftalık, aylık, yıllık olabileceği gibi, Hisse Bazında, Kurum BAzında, Şahıs Bazında da olabilir. İşlem hacmi, aslında, tüm yatırımcıların oluşturdu bir değerdir. Biz burada kişisel hesaplamalarımıza, aracı kurumların komisyonlarına konu olan, kişi bazındaki işlem hacminden bahsedeceğiz.

KİŞİSEL İŞLEM HACMİ

Kişisel işlem hacmi kavramı, konuyu sizlere daha iyi anlatmak için borsaprogrami.com olarak yazılmıştır. Borsada sizin yaptığınız işlemleri temel almaktadır. Kişisel işlem hacminiz, borsada yaratılan işlemlerin temelidir. Yaptığınız hisse alım ve satım işlemleriyle oluşturduğunuz değerdir. Şimdi asıl merak edilen işlem hacmini anlatmak ve bu konunun anlaşılması adına temelinde SENİN olduğun örneklere geçelim.

SEN, bir A hissesinden 10.000 TL alış yaptın. Bu senin 10.000 TL lik bir işlem hazmi yarattığını gösterir. Sonra Bu hisse değerlendi ve 11.000 TL' ye sattığını düşünelim. (düşüp 9.000 de olabilir) Sen bu işlemlerin neticesinde 10.000 + 11.000 = 21.000TL.lik bir işlem hacmi yarattın. İşte bu alım ve satımlarının değerlerinin toplamı, senin oluşturduğun işlem hacmidir.

Şimdi burada sık sorulan sorulara cevap verelim ve konunun anlaşılmasını katkı sağlayalım.

1- İşlem Hacminin süresi var mıdır? Bu süre nasıl hesaplanır?

İşlem hacminde süre istatik, analiz, raporlama olarak kullanılmaktadır. Senin senelik, aylık, 3 aylık, haftalık, saatlik, hatta dakikalık olarark hacimlerini görebilmen adına bir data üretir. 1 haftalık süre hesaplanmak isteniyorsa, 1 hafta boyunca yaptığın alım ve satımlarının toplamı senin işlem hacmini gösterir.

2- İşlem Hacmini neden önemlidir süresi var mıdır?

İşlem hacmi en çok Aracı Kurumların alacağı komisyonlar için önemlidir. Her kurumun farklı bir politkası ve uygulaması vardır.

3- İşlem Hacminden ne kadar komisyon alınır?

Burada  bir KOMİSYON HESAPLAMA programı hazırladık. Oradan rahatça hesaplama yapabilirsiniz.