Borsada Emir Tipleri Nelerdir?

Borsada bazı emir tiplerini anlatıyoruz. Piyasa Emirleri, Limit Fiyatlı Emirler, Kalanı İptal Et Limit Emirleri

Merhaba Değerli Yatırımcılar ve Yatırımcı Adayları;

Bu konumuzda BIST Emir Tİpleri hakkında olacak. Hangi tür emirler vardır. Emirlerin içerikleri nelerdir gibi konularar değineceğiz ve emir tiplerine kısaca bir giriş yapacağız. Şimdilik giriş yapacağımız emir tipleri normal emir tipleri olacak.

Emir tipleri dediğimizde genelde kullanılan normal emirler aklımıza gelir. Emirleriniz bir lot ve katlarından oluşan emirleri ifade der. Yani bu emir türünde siz borsada küsaratlı emir veremezsiniz. Bu normal emir, kendi aralarından çeşitli adlandırmalara sahiptir.

Burada örnekler de vereceğimiz için aşağıdaki bilgileri şimdiden belirtelim
Hisse Adeti: 1000,
Hisse Aktif Fiyatı: 10.50,

1) Limit Fiyatlı Emirler: Bu emir türünde, emir verirken fiyat ve miktar belirtiriz. Emrimizi öyle iletiriz. Örneğin, 1000 adet hisseyi, hisse başı 10.44 ₺ ödeyerek al şeklindeki emirlerdir. Eğer emrinizdeki gerçekleşmeyen bir miktar varsa, emrin geçerlilik süresi sonuna kadar bekletilir ve ardından silinir.

2) Piyasa Emirleri: Fiyat olmaksızın sadece miktar belirtilerek emri vermemeizdir. Örneğin, 1000 adet hisseyi hemen al dersek; emrimiz an aktif fiyattaki emirle (10.50) eşleşerek işleme dönüşürler. Eşleşecek bir durum söz konusu değilse, emir otomatik iptal edilirler.

3) Kalanı İptal Et Limit Emirleri: Burada yine fiyat ve miktar gireriz. Farkı emir girildikten emrimizin karşılanmayan bölümü otomatik iptal edilir.

 

Piyasadan Limite Emirler, Koşullu emirler,Küsurat Emirler,Açığa Satış Emirleri, Kısmi Görünme Koşullu Emirleri... gibi onlarca emir türü vardır. En önemli 3 emiri anlattıktan sonra bunları da ilerleyen günlerde anlatacağımızı düşünüyorum.