Rüçhan Nedir - Rüçhan Hakkı Ne Demektir

Merhaba Değerli Yatırımcılar;

Bu yazımız yatırımcıların çok karşılaştığı çok da karıştırdığı bir konu hakkında Rüçhan hakkında olacak. Konuda Rüçhan Nedir , Rüçhan Hakkı, Rüçhan Oranı Payı ne demektir. Rüçhan Nasıl kullanılır. Rüçhan Nasıl hesaplanır gibi tüm sorulara cevap olmaya çalışacağız.

Hadi Başlayalım

RÜÇHAN Nedir

RÜÇHAN: Üstünlük, Öncelik demektir. Rüçhan Hakkı da bir öncelik hakkıdır. Bir durum karşısında RÜÇHANINIZ yani RÜÇHAN HAKKINIZ varsa; o olayda önceliğiniz var demektir. Rüçhan Hakkı size genellikle menfaat sağlar. Ayrıca belirtelim RÜÇHAN terimi birden fazla alanda kullanılmaktadır. Burada bahsedeceğimiz rüçhan alanı Ticaret, Şirketler ve Borsa konularını kapsayacaktır..

BORSADA RÜÇHAN

Şirketler bazen sermaye artışına gider. Bu sermaye artışı Bedelli ya da Bedelsiz olabilir. Yeri gelmişken belirtelim Sermaye Artımı konusunun detaylarını okumak isterseniz : Sermaye Artırımı Nedir ve Nasıl Yapılır konusunu inceleyebilirsiniz.

Şirketler Bedelli Sermaye Artırımı kararı alırken, şirketin mevcut ortaklarına, (yani pay sahiplerine), sermaye artışı nedeniyle yeni ihraç edilecek hisse senetlerinden alma hakkı tanıyabilir. İşte buna "RÜÇHAN HAKKI" denir.

Rüçhanda Ne Kadar Hisse Alınır - Adet ve Tutarı

Şirketler Bedelli Sermaye Artırımı kararını alır ve genellikle bunu yönetim kurulu kararı ile bildirirler. Bu arada karar vericiler, ortakların Rüçhan Hakkının olup olmayacağı, olacaksa ne kadar süre içinde, ne kadar tutarla olacağını belirler. Ortaklar, yeni hisselerden, kendi payları oranında öncelikli alım yapabilir. Yeni gelen hisselerin Alım Fiyatı, genel kurul kararıyla belirlenen Rüçhan Hakkı Kullandırma Fiyatı ile belirlenir ve genellikle 1TLdir. Sermaye artırımına katılmak istemeyen ortaklarsa kendilerine tanınan rüçhan haklarını borsada satabilirler. (Bunun için bölünme tarihinde, en az 15gün süreyle, Rüçhan Pazarı açılır, Hisse Kodunun yanına R harfi yazılır. örn. KLNMA.R ve bu pazarda ortaklar rüçhan paylarını, oluşacak fiyata göre satabilir)

devam edecektir...